HomeHistorical InformationHistory of Government

Thirteenth Dáil

 

(18.2.1948 - 7.5.1951)

Fifth Government (18.2.1948 - 13.6.1951)


Name: John A. Costello
Posts held:
Taoiseach
Minister for Health
(from: 12.4.1951)

Name: William Norton
Posts held:
Tánaiste & Minister for Social Welfare
Minister for Local Government
(3.5.49 to 11.5.49)

Name: Sean Mac Bride
Post held: Minister for External Affairs

Name: Patrick McGilligan
Post held: Minister for Finance

Name: Daniel Morrissey
Posts held:
Minister for Industry & Commerce (to: 7.3.1951)
Minister for Justice (from: 7.3.1951)

Name: Timothy J. Murphy
Post held: Minister for Local Government (died: 29.4.49)

Name: Noel C. Browne
Post held: Minister for Health
(to: 11.4.1951 - resigned)
(see J. A. Costello above)

Name: James M. Dillon
Post held: Minister for Agriculture

Name: Richard Mulcahy
Post held: Minister for Education

Name: Sean MacEoin
Posts held:
Minister for Justice (to: 7.3.1951)
Minister for Defence (from: 7.3.1951)

Name: Thomas F. O'Higgins
Posts held:
Minister for Defence (to: 7.3.1951)
Minister for Industry & Commerce (from: 7.3.1951)

Name: James Everett
Post held: Minister for Posts & Telegraphs

Name: Joseph Blowick
Post held: Minister for Lands

Name: Michael Keyes
Post held: Minister for Local Government (from: 11.5.1949)

Notes:


  1. Following the dissolution of a Dáil, the Government remain in office, even if it loses the General Election, until the new Dáil meets and nominates a new Government.
  2. Inter-party Government comprising of Fine Gael, Labour, Clann na Talmhúain & Clann na Pobhlachta.
  3. William Norton acted as Minister for Local Government in the period between Mr. Murphy's death and Mr. Keyes' appointment.
  4. Ministers are listed in order of seniority.

 


Parliamentary Secretaries


Name: Liam Cosgrave
Posts held:
Parl. Sec. to the Taoiseach and
Parl. Sec. to Minister for Industry & Commerce

Name: Michael Donnellan
Post held: Parl. Sec. to Minister for Finance

Name: Brendan Corish
Posts held:
Parl. Sec. to Minister for Local Government and
Parl. Sec. to Minister for Defence

Notes:


  1. The Parliamentary Secretary to the Taoiseach is also the Government Chief Whip.
  2. Parliamentary Secretaries resign their posts with effect from the date on which the Dáil dissolves.The Government, on the other hand, remain in Office until a new Government is appointed on the nomination of the new Dáil.
  3. A maximum of seven Parliamentary Secretaries can be appointed.
  4. Inter-party Government comprising of Fine Gael, Labour, Clann na Talmhúain & Clann na Pobhlachta.

 

Related Files: