HomeHistorical InformationHistory of Government

Twenty Ninth Dáil

 

Twenty-Ninth Dáil (06.6.2002 – 29.04.2007)

Twenty-Sixth Government  (06.6.02 – 14.06.2007)


Name:Post held:
Bertie AhernTaoiseach
Mary Harney

Tánaiste and Minister for Enterprise & Employment (to: 29.9.04)

*Tánaiste and Minister for Health and Children (from 29.9.04 – 14.6.2007)

(*Tánaiste until 12.9.2006)

Michael Smith

Minister for Defence

(resigned : 29.9.04)

Joe Walsh

Minister for Agriculture, Food & Rural Development*   (resigned : 29.9.04)

* change of Dept. name to Agriculture & Food (with effect from 19/6/02)

Charlie McCreevy

Minister for Finance

(resigned : 29.9.04)

Brian Cowen

Minister for Foreign Affairs

(to: 29.9.04)

Minister for Finance

(from 29.9.04 – 14.6.2007)                            

Noel Dempsey

Minister for Education & Science

(to: 29.9.04)

Minister for Communications, Marine & Natural Resources

(from 29.9.04 – 14.6.2007 )

Dermot Ahern

Minister for Marine & Natural Resources*

(to: 29.9.04)

change of Dept. name to Communications,

Marine & Natural Resources (with effect from 19/6/02) 

Minister for Foreign Affairs

(from 29.9.04 –14.6.2007)                             

John O’Donoghue

Minister for Tourism, Sport & Recreation*

* change of Dept. name to Arts, Sport        

& Tourism (with effect from 19/6/02)

Micheál Martin

Minister for Health & Children 

(to: 29.9.04)

Minister for Enterprise, Trade &

Employment

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Seamus Brennan

Minister for Public Enterprise* 

* change of Dept. name to Transport          

(with effect from 19/6/02)

Minister for Social and Family Affairs

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Michael McDowell

Minister for Justice, Equality & Law Reform

Tánaiste and Minister for Justice, Equality and Law Reform

(from 13.9.2006 to 14.6.2007)

Martin Cullen

Minister for Environment & Local Government*   

(to: 29.9.04)

change of Dept. name to Environment, Heritage and Local Government

(with effect from 10/6/03)

Minister for Transport

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Éamon Ó Cuív

Minister for Arts, Heritage, Gaeltacht and the Islands

change of Dept. name to Community, Rural & Gaeltacht Affairs

(with effect from 19/6/02)

Mary Coughlan

Minister for Social, Community & Family Affairs* 

(to: 29.9.04)

* change of Dept. name to Social and         

Family Affairs

(with effect from 19/6/02)

Minister for Agriculture and Food

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

NEW MINISTERS FOLLOWING RESHUFFLE ON 29.9.04
Mary Hanafin

Minister for Education & Science

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Willie O’Dea

Minister for Defence

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Dick Roche

Minister for the Environment, Heritage and Local Government

(from 29.9.04 – 14.6.2007)

Notes: 
(1) Fianna Fáil/Progressive Democrat Government
(2) Minister and Department of Agriculture, Food and Rural Development changed name to Agriculture and Food w.e.f. 19 June, 2002
(3) Minister and Department of Marine and Natural Resources changed name to Communications, Marine and Natural Resources w.e.f. 19 June, 2002
(4) Minister and Department of Arts, Heritage, Gaeltacht and the Islands changed name to Community, Rural and Gaeltacht Affairs i.e. 19 June, 2002
(5) Minister and Department of Social, Community and Family Affairs changed  name to Social and Family Affairs i.e. 19 June, 2002
(6) Minister and Department of the Environment and Local Government changed name to Environment, Heritage and Local Government w.e.f. 10 June, 2003
(7) Reshuffle of this Government : Wednesday, 29th September, 2004. 
(8) The following Ministers resigned on 29.09.04: Michael Smith, Joe Walsh and Charlie McCreevy. 
(Ministers of State)
NamePost held:
Mary Hanafin

MOS at Dept. of Taoiseach (Govt. Whip)

(from 06.06.02 - 29.9.04)

MOS at Dept. of Defence

(from 19.06.02 - 29.9.04)

Minister for Education and Science

(from 29.9.04 -14.06.07)

 

Dick Roche

MOS at the Department of Taoiseach

MOS at the Department of Foreign Affairs

(from 06.06.02 - 29.09.04)

Minister for the Environment, Heritage and Local Government

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Síle de Valera

MOS at the Department of Education & Science

(from 19.06.02 to 12.12.06 (resigned))

Brian Lenihan

MOS at the Department of Education & Science

MOS at the Department of Justice, Equality & Law Reform

MOS at the Department of Health & Children

(from 19.06.02)

Jim McDaid

MOS at the Department of Transport*

(from 19.06.02 - 05.10.04 (resigned))

Frank Fahey

MOS at the Department of Enterprise, Trade & Employment

(from 19.06.02 - 29.9.04)

MOS at the Department of Justice, Equality and Law Reform

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Michael Ahern

MOS at the Department of Enterprise, Trade & Employment

(from 19.06.02)

Noel Treacy

MOS at the Department of Agriculture & Food**

(from 19.06.02 - 29.9.04)

MOS at the Department of the Taoiseach

MOS at the Department of Foreign Affairs

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Liam Aylward

MOS at the Department of Agriculture & Food**

(from 19.06.02 - 11.06.04 - elected as an MEP on that date)

Tom Kitt

MOS at the Department of Foreign Affairs

(from 19.06.02 - 29.9.04)

Minister of State at the Department of the Taoiseach (Govt. Whip)

Minister of State at the Department of Defence

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Willie O’Dea

MOS at the Department of Justice, Equality and Law Reform

(from 19.06.02 - 29.9.04)

Minister for Defence

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Pat the Cope Gallagher

MOS at the Department of the Environment & Local Government

(from 19.06.02 - 29.9.04)

*** (Title Change to Environment, Heritage and Local Government w.e.f. 10.06.03)

MOS at the Department of Communications, Marine and Natural Resources

(from 29.9.04 - 14.2.06)

MOS at the Department of Transport

(14.2.06 - 14.06.07)   

Noel Ahern

MOS at the Department of the Environment & Local Government

(from 19.06.02 - 14.06.07)

*** (Title Change w.e.f. 10.06.03 - Environment, Heritage and Local Government)

MOS at the Department of Community, Rural and Gaeltacht Affairs*****

(from 19.06.02)

John Browne

MOS at the Department of Communications, Marine & Natural Resources****

(from 19.06.02 - 29.09.04)

MOS at the Department of Agriculture and Food

(from 29.9.04 - 14.2.06)

MOS at the Department of Communications, Marine and Natural Resources

(from 14.2.06 - 14.06.2007)

Ivor Callely

MOS at the Department of Health & Children

(from 19/6/02 - 29.9.04)

MOS at the Department of Transport

(from 29.9.04 - 8.12.05 (resigned))

Tim O’Malley

MOS at the Department of Health & Children

(from 19/6/02)

Tom Parlon

MOS at the Department of Finance

(from 19/6/02)

NEW MOS on 29/9/04
Sean Power

MOS at the Department of Health and Children

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Batt O’Keeffe

MOS at the Department of the Environment, Heritage and Local Government

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Tony Killeen

MOS at the Department of Enterprise, Trade and Employment

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Brendan Smith

MOS at the Department of Agriculture and Food

(from 29.9.04 - 14.06.07)

Conor Lenihan

MOS at the Department of Foreign Affairs

(from 5.10.04 - 14.06.07)

Mary Wallace

MOS at the Department of Agriculture and Food

(from 14.2.06 - 14.06.07)

Sean Haughey

MOS at the Department of Education and Science

(from 12/12/06 - 14.06.07)

Note:  (1)
* Department of Transport was originally the Department of Public Enterprise.  Alternation of Department Name Order came into effect on 19 June, 2002
** Department of Agriculture & Food was originally the Department of Agriculture, Food & Rural Development. Alteration of Department Name Order came into effect on 19 June, 2002
*** Department of the Environment and Local Government changed title to Department of the Environment, Heritage and Local Government with effect from 10 June, 2003
**** Department of Communications, Marine & Natural Resources was originally the Department of Marine & Natural Resources. Alteration of Department Name Order came into effect on 19, June, 2002
***** Department of Community, Rural and Gaeltacht Affairs was originally the Department of Arts, Heritage, Gaeltacht and the Islands.  Alteration of Department Name Order came into effect on 19 June, 2002

 

 

Related Files: