HomeHistorical InformationHistory of Government

Fifteenth Dáil

 

(2.6.1954 - 12.2.1957)

Seventh Government (2.6.1954 - 20.3.1957)


Name: John A. Costello
Post held: Taoiseach

Name: William Norton
Post held: Tánaiste and Minister for Industry & Commerce

Name: Richard Mulcahy
Post held: Minister for Education and Minister for the Gaeltacht (from 2.7.56 to 24.10.56)

Name: Joseph Blowick
Post held: Minister for Lands

Name: James Everett
Post held: Minister for Justice

Name: James M. Dillon
Post held: Minister for Agriculture

Name: Sean MacEoin
Post held: Minister for Defence

Name: Michael Keyes
Post held: Minister for Posts and Telegraphs

Name: Liam Cosgrave
Post held: Minister for External Affairs

Name: Brendan Corish
Post held: Minister for Social Welfare

Name: Gerard Sweetman
Post held: Minister for Finance

Name: Patrick O'Donnell
Post held: Minister for Local Government

Name: Thomas F. O'Higgins
Post held: Minister for Health

Name: Patrick James Lindsay
Post held: Minister for the Gaeltacht (from: 24.10.1956)

Notes:


  1. (Inter-party Government comprising of Fine Gael, Labour, Clann na Talmhúain & Clann na Pobhlachta.
  2. Under the Ministers and Secretaries Act, the Government can create new Departments and assign Ministers to them. The Seventh Government created a new Department of the Gaeltacht.

 


Parliamentary Secretaries


Name: John O'Donovan
Post held: Parl. Sec. to the Government

Name: Denis J. O'Sullivan
Posts held:
Parl. Sec. to the Taoiseach and
Parl. Sec. to Minister for Defence

Name: Michael Donnellan
Post held: Parl. Sec. to Minister for Finance

Name: William Davin
Post held: Parl. Sec. to Minister for Local Government (to: 1.3.1956 - died)

Name: Oliver J. Flanagan
Post held: Parl. Sec. to Minister for Agriculture

Name: Patrick J. Crotty
Post held: Parl. Sec. to Minister for Industry and Commerce

Name: Daniel Spring
Post held: Parl. Sec. to Minister for Local Government (from: 16.3.1956)

Name: Patrick J. Lindsay
Posts held:
Parl. Sec. to Minister for the Gaeltacht
* Parl. Sec. to Minister for Education
**(both positions until 24.10.1956 - appointed as Minister for the Gaeltacht)

Note:


Inter-party Government comprising of Fine Gael, Labour, Clann na Talmhúain & Clann na Pobhlachta.

Related Files: